Jakie są rachunki za duchy? Co mogę z tym zrobić?

What are ghost bills

Co zrobić z fakturami za duchy?

Fałszywa faktura, notatka widmowa lub faktura widmowa to faktura za towary lub usługi, które nigdy nie zostały dostarczone, wysłana przez oszustów. Oszuści często wysyłają ich jednocześnie w tysiącach, co, jak mają nadzieję, nie zostanie sprawdzone i opłacone przez firmy. Jeśli zapłacisz, oszust ma szczęście, ale jeśli tego nie zrobisz, nigdy więcej o nim nie usłyszysz. Jakich trików używają i co możesz z nimi zrobić?

Różnica w przypadku oszustw związanych z pozyskiwaniem i wyłudzaniem informacji

Oszustwo związane z przejęciem jest często kojarzone z fakturami fantomowymi, ale w tej formie oszustwo oszust robi coś (nawet jeśli jest to bezwartościowe). W przypadku faktury widmowej jest to tylko faktura. Dlatego nie ma dostawy towarów ani produktów. Faktury fantomowe różnią się także od phishingu. Na przykład przy phishingu e-maile z banków są naśladowane w nadziei, że czytelnik przekaże jego dane, po czym oszuści będą mogli je wykorzystać do wypłaty pieniędzy lub zakupu produktów.

Jakie triki są używane?

W przypadku notatek o duchach często są to kwoty mniejsze niż 250 euro. Wyłudzanie informacji, oszustwa związane z przejęciami i faktury za duchy mają wspólną cechę, że są podstępem. Zliczanie kwot, które są często wypłacane bez sprawdzania i szybko, szczególnie w przypadku dużych firm. Faktury są często imitowane w taki sposób, że wygląda na to, że pochodzą z dużych banków, takich jak Rabobank lub organów, takich jak Izba Handlowa. Na fakturze używają logo i innych takich przedmiotów, które sprawiają, że wydaje się to prawdziwe. Jeśli właściwie przestudiowałeś fakturę, zobaczysz, że jest ona fałszywa. Kiedy płacisz fakturę za widmo, masz dużą szansę, że ponownie wyślą fakturę za widmo. Możesz być pewien, że nie możesz odzyskać pieniędzy z opłaconej faktury za widmo.

Co mogę z tym zrobić?

Najprostszą rzeczą, jaką możesz zrobić, to sprawdzić faktury, zanim je zapłacisz, zwłaszcza jeśli pochodzą one od dostawców, których nie znasz. Jeśli znasz dostawcę, ale kwota jest dla Ciebie nieznana, zawsze możesz sprawdzić fakturę z kolegami. Zawsze czytaj małą literę, aby dowiedzieć się, czy jest to faktura. Możesz też sprawdzić fakturę za widmo na dział pomocy ds. Oszustw . Rozwiązaniem jest także praca z numerami przypisań. Oznacza to, że Twoi pracownicy muszą poprosić o numer zamówienia podczas zakupu. Dostawca musi następnie umieścić ten numer na swojej fakturze. Umożliwia to łatwe sprawdzenie faktury przez pracownika. Pamiętaj, że oszust może zagrać na numerze zamówienia, gdy pracujesz z liczbami oczywistymi.

Za pomocą oprogramowania do faktur w biurze Office możesz łatwo tworzyć faktury zakupu i faktury sprzedaży zgodnie z własne życzenia. Kompletny styl domu, liczba wybranych działań i wiele innych możliwości organizacji księgowości online w tym samym miejscu. Zacznij już dziś z fakturowaniem za darmo!

Blog eFaktura Office

Nowości i wskazówki nr 1 odnośnie oprogramowania do fakturowania i księgowania